O‘z orzulariga erishish uchun pul jamg‘arayotgan va uning qadrsizlanishiga yo‘l qo‘ymayotgan oddiy o‘zbekistonliklar hikoyalari
The Mag Business yaqin tarixida moliyaviy savodxonlik haqidagi bunday maxsus loyihalar hali bo‘lmagan edi. TBC Bank bilan hamkorlikda biz onlayn omonatlar yordamida ma’lum maqsadlar uchun pul jamg‘arayotgan real insonlarni qidirib topdik. Tadbirkor, biotexnolog, pedagog, dasturchi ayol va elektronika muhandisi bizga hozirgi hayotlari va kelajakda nimalarni orzu qilishayotgani haqida so‘zlab berishdi, shuningdek, barchamiz foydalanishimiz mumkin bo‘lgan pul jamg‘arish sirlari bilan ham o‘rtoqlashishdi.
Jahongir Samig‘jonov: “Jamg‘argan pulimning barchasini bolalarim va nevaralarimga sarflayman. Bu mening eng katta quvonchim”
Men tadbirkorman – katta oilalar o‘z hayotidan zavqlanib yashashi uchun xususiy uylar quraman va sotaman. Bizda ko‘pchilik xususiy sektorda yashashni ma’qul ko‘radi va men ularni juda yaxshi tushunaman – o‘zim ham hovlida turaman. Mening farzandlarim, har holda, shu hayot tarziga o‘rganib qolishgan: keng joy, o‘zingning yering, bolalar bilan vaqt o‘tkazishga albatta joy topiladi.
Mening ikki o‘g‘lim, bir qizim va uch nabiram bor. Qizim buxgalter, o‘g‘illarim men bilan birga qurilish bilan shug‘ullanishadi. Ularning ham, bolalarining ham kelajagi porloq bo‘lishini juda istayman. Shuning uchun hozircha kuchim bor ekan, ishlayman. Lekin dam ham olaman – har shanba kuni sobiq sinfdoshlarim bilan “Bunyodkor” zalida futbol o‘ynaymiz. Hech qachon o‘yinni qoldirmaymiz. Xoh u yangi yil kechasi bo‘lsin, xoh Hayit kechasi – baribir o‘ynab kelamiz!
TBC Bank bilan koronavirus paytida “tanishganman” va hozirgacha uning xizmatlaridan foydalanib kelaman. O‘shanda Qarshi shahrida ishlardim, u yerda yigitlar yaqinda ochilgan bankni maqtashardi. Toshkentga qaytgach, ko‘proq ma’lumot olishga qaror qildim va deyarli darhol ularning ilovasida omonat ochdim. Ular o‘shanda ham uzluksiz ishlashgan, hozir ham hammasi joyida. Omonat foizi ham ancha yuqori.
Shuning uchun asosiy pulimni TBC Bankdagi omonatimga o‘tkazaman. Shunday qilib, asta-sekin jamg‘araman. Ko‘pgina tanishlarim, qarindoshlarim ushbu bankda turli omonatlar ochishgan, uy-joy, avtomobil sotib olish uchun kreditlar olishgan. Hamma shunday qiladi: har bir oila uchun uy kerak, hozir mashinasiz ishingiz ham tez bitmaydi. Odamlarimiz jamg‘arishni yaxshi ko‘rishadi, lekin biz mablag‘ni aylantira ham olamiz – bu esa yaxshi sifatdir.
Biz dunyoga bir marta kelamiz, shuning uchun hayotdan rohatlanib yashashimiz kerak deb o‘ylayman. Shunday ekan, nafaqat jamg‘arish, balki uni sarflash ham kerak. Har yili butun oilamiz bilan qaysidir chet elga chiqib kelamiz. Mana, yaqinda yana safarga jo‘naymiz, Turkiyaga uchamiz. Jamg‘argan pulimning deyarli hammasini farzandlarim va nabiralarimga sarflayman. Va bu mening eng katta quvonchim. Sizga ham TBC Bank bilan jamg‘arishni boshlashni maslahat beraman.
TBC har doim ishonchli ishlaydi. Shuning uchun asosiy pullarimni shu bankdagi hisobimda saqlayman.
Zebiniso Xamrokulova: “Agar pulni qo‘lda saqlasangiz, u qadrsizlanadi”
Men Samarqandda tug‘ilganman, Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universitetida ta’lim olganman, hozir esa Samarqand davlat universitetining doktoranturasida o‘qishni davom ettiryapman. Biologiya fanlari doktori bo‘lishni va maktab o‘quvchilari uchun eng yaxshi biologiya darsliklarini tayyorlashni maqsad qilganman.
Moliyaviy mustaqil bo‘lishni menga ota-onam o‘rgatishgan. Men ular bilan juda faxrlanaman. Ular hayotimdagi eng kuchli ruhlantiruvchanlar, dunyodagi eng jasur, eng halol va mehribon insonlardir. Doimo ularga uzoq umr va sihat-salomatlik tilayman!
Men oilaliman, turmush o‘rtog‘im ham biolog. Bizning uch qizimiz bor. Katta qizimiz Shabnam sakkiz yoshda, o‘rtancha qizimiz Sabina besh yoshda, kenjatoyimiz Xadichabegim esa o‘n bir oylik bo‘lib, hozirda o‘zim unga qarab, g‘amxo‘rlik qilyapman.
Bo‘sh vaqtimni o‘z bilimlarimni oshirishga sarflayman, biologiya sohasidagi ilmiy izlanishlarimni davom ettiraman, imkon qadar tezroq to‘liq ishga qaytishni rejalashtirganman. Dam olishni xohlasam – kitob o‘qiyman yoki tinglayman, psixologiyani o‘rganaman va albatta, jismoniy holatimni yaxshilashni unutmayman: suzish va raqs bilan shug‘ullanaman.
Ilk bor pul yig‘ishni to‘rt yoshlarimda boshlaganman – otam menga kattaroq narsalarni sotib olish uchun bergan pullarni jamg‘arardim. Keyin, taxminan yettinchi sinfdan boshlab, hovlimizdagi tut mevalarini sotib qo‘shimcha darslar uchun pul yig‘ardim. Katta bo‘lganimda esa aynan TBCdagi onlayn-depozitda pul jamg‘arishni boshladim.
Bir safar boshqa bankda omonat ochmoqchi bo‘ldim, navbatda uzoq kutdim va oxir-oqibat hech narsa ocholmay qaytib keldim. Keyin opam bilan unga plastik karta ochish uchun TBC bankga bordik. Xodimlar kartani uyga yetkazib berish mumkinligini aytishdi. O‘sha yerda menga qulay TBC ilovasini ko‘rsatishdi, omonatlarning afzalliklari haqida so‘zlab berishdi. Natijada men haqiqatan ham uyga karta buyurtma qildim, keyin esa uydan chiqmasdan turib onlayn omonat ochdim. TBC depozitlaridagi foizlar boshqa banklarga qaraganda yuqori, haftalik yoki oylik jamg‘armalarni o‘z xohishingizga ko‘ra olishingiz mumkin.
Menimcha, pulni ham so‘mda, ham dollarda, daromadning yoki maoshning taxminan 10 foizini ajratib qo‘yish, yani jamg‘arish kerak. Albatta, omonat ochishda ishonchli bankni tanlash muhim. Agar pulni qo‘lingizda saqlasangiz, u qadrsizlanadi. Hozirda o‘z omonatimdagi mablag‘ni avtomobil sotib olish hamda doimo orzu qilgan sayohatlarim uchun yig‘yapman.
“Omonatimni avtomobil hamda, doimo orzu qilgan sayohatlarim uchun yig‘yapman”
Muzaffar Mo‘minov: “Kelajak uchun sarmoya tikayotganimning haqidagi fikrning o‘zi menga yoqadi”
Men biotexnologiya sohasida ilmiy tadqiqotchi bo‘lib, COVID-19 qo‘zg‘atuvchisi SARS-CoV-2 — virusiga qarshi oqsil vaksinamiz haqida doktorlik dissertatsiyasini yozmoqdaman. Uni yaratishda ishtirok etganimdan faxrlanaman.
Ish xonamda laboratoriyada talabalar bilan birgalikda turli tajribalar o‘tkazaman, ularga bevosita joyida o‘rgataman. Bundan tashqari, har yili ular uchun biotexnologiyalar bo‘yicha yozgi maktab tashkil etaman. Yaqinda hamkasblarim bilan xalqaro olimpiadalarning bo‘lajak ishtirokchilari uchun bir yarim oylik intensiv kurs o‘tkazdik. Bundan tashqari, @biology_uz telegram kanalimda biotexnologiyalar haqidagi bilimlarni ommalashtirishga harakat qilaman.
Turmush o‘rtog‘im bilan universitetda tanishganmiz, o‘qishni bitirgach turmush qurganmiz. U ham ilm-fan bilan shug‘ullanadi, antibiotiklar o‘rnini bosa oladigan antimikrob oqsillarni tadqiq qiladi. Ikkita farzandimiz bor. Qizimiz yetti yoshda, o‘g‘limiz to‘rt yoshda.
Yoshligimdan bolalarimni har qanday kasbiy intilishlarida qo‘llab-quvvatlayman deb o‘zimga so‘zberganman. Albatta, ular ham ilmni tanlab, yirik olim bo‘lishlarini istayman. Lekin eng muhimi, ular o‘zlari tanlagan kasbda o‘zlarini baxtli his qilishlari kerak.
Menda to‘g‘ri jamg‘arish formulasi yo‘q. Ba’zida oy boshida ehtimoliy xarajatlarni hisoblab chiqaman, qolganini omonatga qo‘yaman. Ba’zan oy oxirida ortiqcha pulni o‘tkazishim mumkin. Jamg‘arishimning aniq maqsadi ham hozircha yo‘q. Kelajakka sarmoya kiritayotganim va pullarimni ko‘paytirib, jamg‘armalarimdan qo‘shimcha foyda olayotganim haqidagi fikrning o‘zi meni xursand qiladi. Hatto bu juda oz bo‘lsa ham. Misol uchun, boshlang‘ich omonat bir paytlar uy sotib olishimizda bizga juda yordam bergan.
Men pullarimni 2017 yilda jamg‘arishni boshlaganman; menimcha, o‘sha paytda onlayn depozitlar hali mavjud emas edi. Pulni omonatga qo‘yish uchun bankka borib, navbatda turish kerak edi. Foizlarni olish uchun ham oyiga bir marta shaxsan borishga to‘g‘ri kelardi. O‘shandan beri banklarda vaqtimni ketkazishni yoqtirmayman; hamma narsani onlayn boshqarishni afzal ko‘raman. Shuning uchun TBC bilan menga juda qulay. Men ularning ilovasidan foydalanaman, u yerda barcha xizmatlar onlayn. Hozir bu bankda bir necha omonatlarim bor.
“Har oy jamg‘armalarimdan qo‘shimcha foyda olib, pulimni ko‘paytiraman”
Sadoqat Xamdamova: “Umrimda birinchi marta kvartirani sotib olishga qaror qilganimda pul jamg‘arishni boshlaganman”
Men mobil dasturchi bo‘lib ishlayman. Hozircha kelajakdagi asosiy rejalarim o‘z sohamda rivojlanish va yangi bilimlarni faol o‘zlashtirishdir. Hali turmush qurmadim, farzandlarim ham yo‘q. Shu sababli ota-onam bilan yashayman.
Bo‘sh vaqtimda sport bilan shug‘ullanaman. Yugurishni yaxshi ko‘raman: haftada kamida ikki marta ishdan keyin yugurishga chiqaman, bu miyamga dam berishda menga juda yordam beradi. Qolgan kunlari sport zalida mashq qilaman. Yakshanba kunlari sayrga chiqishga harakat qilaman. Ayniqsa tog‘ cho‘qqilariga chiqish meni o‘ziga rom etadi.
Ilgari hech qachon pul jamg‘armasdim, umuman biror narsaga pul yig‘ish kerak bo‘lmagan edi. Umrimda birinchi marta kvartira sotib olishga qaror qilganimda pul yig‘ishni boshladim.
Imkoniyat tug‘ilganda pul jamg‘araman. Asosan, ish haqini olgandan so‘ng. Maoshning ma’lum qismini ajratish kerak, degan qat’iy qoida yo‘q. Shunchaki bu oyda yashash uchun qancha kerak bo‘lishini taxminan hisoblayman-da, qolganini jamg‘araman.
Aslini olganda menga pulni aynan omonatga qo‘yish orqali jamg‘arishni maslahat berishdi. Keyin barcha banklardagi shartlarni o‘rganib chiqdim va TBCda hamma narsa juda qulay ekan degan xulosaga keldim. Hatto ilova interfeysi ham sodda va qulay ekan. Dasturchi sifatida bu men uchun juda muhim.
Orzuimdagi kvartirani sotib olib, alohida yashamoqchiman. Ota-onam umr bo‘yi mashina, farzandlarining to‘yi, uy-joy uchun pul yig‘ishgan. Ular hamma narsaga erishdilar, shuning uchun ular menga yaxshi o‘rnak bo‘lishadi. Ishonchim komilki, men ham buni uddalay olaman.
“Ota-onam mashina, farzandlarining to‘yi, uy-joy uchun pul jamg‘arganlar. Ishonchim komil, men ham buning uddasidan chiqaman”
Sherzod Nigmanov: “Biz farzandlarimizning porloq kelajagini istaymiz va buning uchun bor kuchimiz bilan harakat qilamiz”
Men elektronika muhandisiman, elektron qurilmalarni ta’mirlash va modernizatsiya qilish sohasida ishlayman.
Oilam uncha katta emas. Biz besh kishimiz: onam, men, turmush o‘rtog‘im va ikki o‘g‘lim. Onam nafaqada, turmush o‘rtog‘im maktabda o‘qituvchi bo‘lib ishlaydi. Katta o‘g‘lim o‘n ikki yoshda, kichigi olti yoshda, u hali bog‘chaga boradi. Barcha ota-onalar kabi biz ham farzandlarimizning kelajagi porloq bo‘lishini istaymiz va buning uchun bor kuchimizni ishga solamiz. O‘g‘illarimiz ulg‘ayganda, ularning qiziqishlariga qarab, imkon qadar orzularini ro‘yobga chiqarishlariga ko‘maklashamiz.
Ko‘plab sevimli mashg‘ulotlarim bor: do‘stlarim bilan voleybol o‘ynashni yaxshi ko‘raman, suzish bilan shug‘ullanaman va bo‘sh vaqtlarimda kompyuterlarni takomillashtiraman.
Esimda, ilk bor maktab davrida pul yig‘ishni boshlaganman. Sinfdoshlarim o‘yin zaliga borishardi, u yerda o‘yin pristavkasi bor edi. O‘shanga pul yig‘ishga ahd qilganman. Hozir qancha jamg‘arganimni eslay olmayman, lekin ota-onam ham qanchadir miqdorda pul qo‘shishgan va men o‘sha pristavkani sotib olishga erishganman.
Pul shunchaki chang bosib yotmasligi kerak – u ishlashi lozim. Daromad keltirishi shart. Pul yig‘ish qiyin emas, buning uchun o‘zini idora qila bilish va biroz tejamkorlik kerak, xolos. Men jami daromadimning taxminan to‘rtdan bir qismini omonatga qo‘yaman, chunki katta maqsadlarim bor. Hozirda kvartira sotib olish uchun birinchi to‘lovga pul yig‘yapman.
Men TBC bankning ko‘p yillik mijoziman, bank menga hech qachon pandbermagan – hammasi aniq. Shunday ekan ular bilan o‘z maqsadim sari ilgarilab borishna davom etaman.

Skip to main content
Таких спецпроектов о финансовой грамотности в новейшей истории The Mag Business ещё не было. Вместе с TBC Bank мы нашли реальных людей, которые на что-то собирают деньги с помощью онлайн-вкладов. Предприниматель, биотехнолог, педагог, программистка и инженер-электронщик рассказали нам, чем они живут сейчас и чего хотят в будущем, а также поделились секретами накопления, которые можно взять на вооружение.
Инвестиция в будущееЖахонгир Самигджанов: «Все свои накопления трачу на детей и внуков. И это моя самая большая радость»
Я предприниматель — строю и продаю частные дома, чтобы большим семьям было где жить в своё удовольствие. У нас многие предпочитают жить в частном секторе, и я их очень понимаю — у самого участок. Моё поколение, во всяком случае, привыкло к такому: простор, своя земля, есть где провести время с детьми.
У меня два сына, дочь и уже трое внуков. Дочка работает бухгалтером, а сыновья со мной занимаются строительством. Очень хочу, чтобы у них и их детей было хорошее будущее. Поэтому, пока есть силы, работаю. Но и отдыхаю тоже — каждую субботу с бывшими одноклассниками играем в футбол в зале на «Бунёдкоре». Никогда не пропускаем. Хоть новогодняя ночь, хоть Хайит — идём играть!
С TBC Bank я «познакомился» во время ковида и до сих пор пользуюсь его услугами. Я работал тогда в Карши, и там ребята хвалили недавно открывшийся банк. Вернувшись в Ташкент, решил узнать побольше и почти сразу открыл вклад в их приложении. Они и тогда работали безотказно, и сейчас всегда всё в порядке. И процент на вкладе довольно высокий.
Поэтому основные свои деньги я перевожу на вклад в ТВС. Так и накапливаю постепенно. Многие мои знакомые, родственники открывали различные вклады, оформляли в TBC Bank кредиты на приобретение жилья, автомобилей. Все так делают: для семьи нужен дом, без машины сейчас тоже никуда. Наши люди любят копить, но ещё мы умеем оборачивать средства — это хорошее качество.
Я думаю, мы рождаемся один раз — и нужно жить в удовольствие. Так что надо не только копить, но и тратить. Каждый год мы всей семьёй выезжаем куда-нибудь за рубеж. Вот скоро снова отправляемся в поездку, полетим в Турцию. Почти все свои накопления я на самом деле трачу на детей и внуков. И это моя самая большая радость. Советую и вам начать копить с TBC Bank.
TBC всегда работает безотказно. Поэтому основные деньги держу на счёте в этом банке.
Инвестиция в будущее
Зебинисо Хамрокулова: «Если хранить деньги на руках, они обесцениваются»
Я родилась в Самарканде, училась в Ташкентском педагогическом университете им. Низами, а сейчас продолжаю учиться в докторантуре Самаркандского государственного университета. Я собираюсь стать доктором биологических наук и готовить лучшие учебники по биологии для школьников.
Быть финансово независимой меня научили родители. Я вообще ими очень горжусь. Они мои лучшие мотиваторы по жизни, самые смелые, самые честные и добрые люди на свете. Всегда желаю им долгих лет жизни и здоровья!
Я замужем, муж у меня тоже биолог. У нас три девочки. Нашей старшей, Шабнам, восемь лет, второй дочери, Сабине, пять лет, а третьей, Хадичабегим, 11 месяцев, я сама за ней сейчас присматриваю.
Свободное время стараюсь уделять своему образованию, продолжаю научные изыскания в области биологии, собираюсь полноценно вернуться к работе как можно скорее. Если хочу отдохнуть — читаю или слушаю книги, изучаю психологию и конечно же не забываю о своей физической форме: занимаюсь плаванием и танцами.
В первый раз я начала откладывать деньги года в четыре — копила деньги, которые мне давал отец на покупку более крупных вещей. Затем, примерно с седьмого класса, копила на дополнительные уроки, продавая тутовник из нашего двора. Ну а уже будучи взрослой, начала копить деньги именно на онлайн-депозите в ТБС.
Как-то я пыталась открыть депозит в другом банке, долго прождала в очереди и в итоге вернулась, так ничего и не открыв. Потом мы с сестрой отправились в TBC, чтобы открыть ей пластиковую карту. Сотрудники сказали, что карту можно даже заказать с доставкой домой. Там же мне показали удобное приложение TBC, рассказали о преимуществе вкладов. В итоге я действительно заказала карту домой, а затем открыла онлайн-вклад, не выходя из дома. Проценты на депозитах TBC выше, чем в других банках, можно получать еженедельные или ежемесячные сбережения — по своему выбору.
Я считаю, деньги нужно копить и в сумах, и в долларах, откладывать около 10% от заработка или каких-либо поступлений. И конечно, выбирать вклад в надёжном банке. Если же хранить деньги на руках, они обесцениваются. Сейчас на своём вкладе я собираю средства на покупку автомобиля — и ещё на путешествия, о которых всегда мечтала.
«На вкладе я коплю на автомобиль — и ещё на путешествия, о которых всегда мечтала»
Инвестиция в будущееМузаффар Муминов: «Мне нравится сама мысль, что я инвестирую в будущее»
Я научный исследователь в области биотехнологий, пишу докторскую диссертацию о нашей белковой вакцине против вируса SARS-CoV-2 — возбудителя COVID-19. Горжусь, что принимал участие в её создании.
На работе я провожу различные эксперименты в лаборатории — вместе со студентами, которых обучаю прямо на месте. Ещё я ежегодно организую для них летнюю школу по биотехнологиям. Недавно с коллегами провели полуторамесячный интенсив для будущих участников международных олимпиад. Кроме всего этого, стараюсь популяризовать знания о биотехнологиях в своём телеграм-канале @biology_uz.
С супругой мы познакомились ещё в университете, поженились после выпуска. Она тоже занимается наукой, исследует антимикробные белки, способные заменить антибиотики. У нас двое детей. Дочери семь лет, а сыну четыре года.
Ещё в юности я дал себе слово, что поддержу детей в любых их профессиональных начинаниях. Конечно, мне хочется, чтобы они тоже выбрали науку и стали крупными учёными. Но всё же важнее, чтобы они чувствовали себя счастливыми в той профессии, которую сами выберут.
У меня нет формулы, как правильно копить. Иногда в начале месяца я подсчитываю потенциальные расходы, а остальное перевожу на вклад. Иногда могу перевести лишние деньги в конце месяца. Какой-то чёткой цели накоплений тоже пока нет. Мне нравится сама мысль, что я инвестирую в будущее и приумножаю свои деньги, получая дополнительную выгоду от сбережений. Даже если это совсем немного. Например, первоначальный вклад когда-то очень помог нам в покупке дома.
Я начал откладывать деньги в 2017-м; по-моему, тогда ещё не существовало онлайн-депозитов. Чтобы внести деньги на вклад, надо было идти в банк, ждать в очереди. За процентами тоже приходилось раз в месяц ездить лично. С тех пор я не люблю тратить время в банках; предпочитаю управлять всем онлайн. Поэтому с TBC мне очень удобно. Я пользуюсь их приложением, там все услуги онлайн. Сейчас у меня даже несколько вкладов в этом банке.
«Приумножаю свои деньги, каждый месяц получая дополнительную выгоду от сбережений»
Инвестиция в будущееСадокат Хамдамова: Впервые в жизни начала копить, когда решила купить квартиру
Я работаю мобильным разработчиком. Пока что мои главные планы на будущее — развиваться в своей сфере и активно обучаться новому. Я ещё не замужем, и детей, соответственно, нет. Поэтому живу с родителями.
В свободное время занимаюсь спортом. Увлекаюсь бегом: как минимум два раза в неделю после работы выхожу на пробежку, что очень помогает разгрузить мозги. В остальные дни занимаюсь в тренажёрном зале. По воскресеньям стараюсь ходить в походы. Горные восхождения меня завораживают больше всего.
Раньше я никогда не копила деньги, как-то вообще не приходилось на что-то откладывать. Впервые в жизни начала копить, когда решила купить квартиру.
Я откладываю, когда есть возможность. В основном сразу после получения зарплаты. Нет никакого принципа, что нужно откладывать именно определённую часть зарплаты. Просто примерно рассчитываю, сколько мне понадобится в этот месяц для проживания, а остальное откладываю.
Копить деньги именно на вкладе мне на самом деле порекомендовали. Потом я изучила условия во всех банках и пришла к выводу, что в ТВС всё очень удобно. Даже интерфейс приложения простой и удобный. Мне как разработчику это действительно важно.
Хочу купить квартиру своей мечты и жить отдельно. Родители всю жизнь копили на машину, на свадьбу детей, на квартиру. И у них всё получилось, так что они служат для меня хорошим примером. Уверена, у меня тоже получится.
«Родители накопили на машину, на свадьбу детей, на квартиру. Уверена, и у меня получится»
Шерзод Нигманов: «Мы хотим своим детям самого светлого будущего и для этого стараемся изо всех сил»
Я инженер-электронщик, работаю в сфере ремонта и модернизации электронного оборудования.
Семья у меня небольшая. Нас пять человек: мама, я, жена и двое сыновей. Мама на пенсии, жена работает учителем в школе. Старшему сыну двенадцать лет, младшему шесть, он ещё ходит в детский сад. Как, наверное, и все родители, мы хотим своим детям самого светлого будущего и для этого стараемся изо всех сил. Мальчики будут расти, посмотрим на их интересы, по мере возможностей поможем их мечтам сбыться.
У меня много хобби: люблю играть в волейбол с друзьями, ещё занимаюсь плаванием и в свободное время модернизирую компьютеры.
Помню, что впервые начал копить ещё в школьные годы. Одноклассники ходили в игровой зал, там была игровая приставка. Вот на неё я и решил собрать денег. Сейчас не помню уже, сколько успел накопить, но родители добавили, и мне удалось-таки купить приставку.
Деньги не должны лежать и пылиться — они должны работать. Приносить прибыль. Копить несложно, для этого нужна самодисциплина и некоторая экономия. Я откладываю примерно четверть всего заработка на вклад, потому что у меня большие цели. Сейчас хочу купить квартиру и коплю на первый взнос.
Я — уже давний клиент ТБС банка, который никогда не подводил — всё чётко. Так что буду и дальше идти к своей цели с ними.