28 yil avval Sibirning qoq yuragida asos solingan kompaniya samaradorligi tarkibida qimmatli Sibir o‘simliklari ekstraktidan foydalanish evaziga erishiladigan go‘zallik va salomatlik uchun mahsulotlarni o‘nlab mamlakatlarga taklif etadi. Siberian Wellness jamoasi tabiat in’omidan mamnuniyat bilan foydalanib, biznesga imkon qadar ehtiyotkorona yondashgan holda qurmoqda. Xalqaro ishlab chiqarish darajasiga chiqib (Kompaniya mahsulotlarini endilikda konveyer bilan nafaqat Sibirga, balki Serbiya, Italiya va O‘zbekistonga ham chiqarilmoqda), har bir nuqtada Siberian Wellness’ning mavjudligi birinchi navbatda ekomas’uliyat standartlarini olib keladi.
Sharq va G‘arb – bir yo‘nalishda
Rossiyadan tashqarida Belgradning yuz yillik tarixga ega Dahlia kompaniyasi Siberian Wellness ishlab chiqarish oilasidagi ilk korxonaga aylandi. Birinchi sarmoya ham ekologiyaga kiritildi: afsonaviy zavod ISO 14001 ekostandartlariga mos ravishda tartibga solingan. O‘zbekistonning Namangan viloyatida ishlab chiqarish majmuasi noldan qurildi, biroq atrof-muhit uchun ishlab chiqarish jarayonlarining xavfsizlik tamoyillari bundan o‘zgarmadi, ularga rioya etilish kafolati ham shunday sertifikat olinishi bo‘ldi.
Agar Serbiyadan Siberian Wellness mutaxassislari qimmatli Bolqon o‘simliklaridan foydalanish evaziga assortimentni kengaytirish imkoniyati bilan qiziqqan bo‘lishsa, O‘zbekistonda jamoa kengroq ko‘lamli yondashuvni qo‘lladi: Namangan viloyatida Kompaniyaning o‘zi yuzlab gektar yerga mevali daraxtlar o‘tqazdi.
Endilikda organik dehqonchilik tamoyillariga muvofiq yetishtirilgan mevalardan nafaqat tayyor mahsulot va konsentrlangan sharbatlar ishlab chiqarish, balki Kompaniya mahsulotlari uchun masalliq sifatida foydalanish imkoniyati sinovdan o‘tkazilmoqda. Ishlab chiqarish liniyasi yakuniy yig‘ish bosqichida bo‘lgan pektin esa aksariyat raqobatchilardan farqli o‘laroq, tajovuzkor, tabiat uchun xavfli moddalardan xoli bo‘lgan texnologiya bo‘yicha ishlab chiqariladi.
Ekomas’uliyat sarmoya turi sifatida
Siberian Wellness — barqaror, muntazam rivojlanib borayotgan Kompaniya, va bunday biznes uchun o‘z qarorlarida izchil bo‘lish hamda uzoq muddatli rejalar tuzish imkoniyatiga ega bo‘lish muhim ahamiyatga ega. Ularni bir yil yoki bir necha yillardan so‘ng amalga oshirish uchun zaif tabiiy muvozanatni buzmaslik strategik jihatdan muhimdir.
Tatyana Goroxovskaya, Siberian Wellness prezidenti:
Ekologiyadan iqtisod qilish insoniyatga qimmatga tushishi mumkinligidan xabardormiz. Shuning uchun ham sayyoramiz haqida qayg‘urish – nafaqat gumanitar missiya, shu jumladan, sarmoya hamdir. Agar mas’uliyatni o‘z zimmamizga olmasak, sayyoramiz boyliklaridan foydalanish imkoniyatidan hatto hozir yashayotgan avlod ham mahrum bo‘lishi mumkin.
Kompaniya bir qator ekoloyihalarni qo‘llab-quvvatlaydi. Ular bioxilma-xillikni muhofaza qilish va noyob hayvonlarning ko‘payishini tiklash, ekotizimni tadqiq qilish, shahar muhitida jonivorlarni muhofaza qilish uchun ko‘ngillilar tashabbusini moliyalashtirishga yo‘naltirilgan.
Kompaniya jonivorlarni laboratoriya devorlarida ham himoya qiladi: jamoa tirik hayvonlarda mahsulotlarni sinovdan o‘tkazishdan voz kechdi, barcha sinovlar faqat in vitro, probirkada o‘tkaziladi. Bu zamonaviy, insonparvar va ishonchli metod bo‘lib, mahsulotlarning xavfsizligini to‘liq ta’minlaydi.
Eng yirik lohiyalardan biri xalqaro “100 ga” loyihasi bo‘lib, uning doirasida butun dunyo bo‘ylab millionlab daraxtlar o‘tqazilgan. Sayyoramiz “o‘pka”sini tiklash uchun Kompaniya xodimlari va biznes-hamkorlari Serbiyada kedr, qayin va jo‘ka, O‘zbekistondagi qurigan Orol dengizida esa tuproq eroziyasining oldini olish maqsadida – saksovul, shuningdek daraxtlarning sho‘rxok yer va qurg‘oqchilikka chidamli daraxt navlari ekilmoqda.
Siberian Wellness jamoasining asosiy tamoyillari Kompaniya 2020-yildan beri amal qiladigan barqaror rivojlanish strategiyasida batafsil shakllantirilgan. ESG-strategiyasining asosiy elementlaridan biri (Environmental, social, and governance – ekologiya, ijtimoiy siyosat va korporativ boshqaruv) korporativ ko‘ngillilikni rag‘batlantirish hisoblanadi. Tashkent Ploggers ekoloyihasi Kompaniyaning O‘zbekistondagi tabiatni muhofaza qilish faoliyatining yorqin namunalaridan biriga aylandi. Birinchi yil mobaynida unda 500 kishi ishtirok etdi, ular tomonidan yig‘ilgan yuzlab chiqindi qopchalari qayta ishlashga yuborildi.
Ekostatistikadan bir chimdim
2022-yildan beri Kompaniya statistik ma’lumotlarni yig‘ish va raqamli ishlov berish bilan faol shug‘ullanib kelmoqda, bu yili Siberian Wellness’ning barqaror rivojlanishi bo‘yicha uchinchi hisobot taqdim etildi. Korxona ekologik menejmentining eng muhim maqsadlaridan biri atmosferaga qaytadigan havo tozaligini nazorat qilish hisoblanadi. Siberian Wellness korxonasi havoni tozalashning maksimal samaradorligini – 99,46 foziga saqlab qolmoqda.
Butun jamoaning ishiga ongli yondashuvsiz ekologik me’yorlarga rioya qilib bo‘lmaydi, shuning uchun xodimlarning 100 foizi ekosiyosat bo‘yicha o‘qitilgan. Siberian Wellness jamoasi tomonidan olingan bilimlarni ofis va ishlab chiqarish majmualari xodimlari nafaqat ishda, balki amaliyotda ham qo‘llaydilar. So‘rovlar shuni ko‘rsatadiki, xodimlarning 58 foizi chiqindilarni maishiy turmushda ham saralaydi, so‘rovnomada ishtirok etganlarning 22 foizi daraxt ekishda, 16 foizi ploging loyihasi doirasida chiqindilarni yig‘ishda ishtirok etgan va yarmidan ko‘pi kompaniyaning barcha atrof-muhitni muhofaza qilish loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga tayyor.
Siberian Wellness biznesini rivojlantirishga mas’uliyatli yondashuv faqat ekofaollar tomonidan baholanayotgani yo‘q. Namangan tumanida esa kompaniya ma’muriyati tomonidan har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda. Ekspertlar hamjamiyatining fikri esa mukofotlarni namoyish etadi: Siberian Wellness “Rossiyaning eng yaxshi ESG loyihalari” dasturi doirasida mukofotni qo‘lga kiritdi va Toshkentdagi “Yil brendi” mukofotida O‘zbekiston rivojiga qo‘shgan investitsiya va wellness-hissasi uchun e’tirofga sazovor bo‘ldi.

Правила экологического роста: как Siberian Wellness масштабирует ответственные подходы ведения бизнесаПравила экологического роста: как Siberian Wellness масштабирует ответственные подходы ведения бизнеса
Правила экологического роста: как Siberian Wellness масштабирует ответственные подходы ведения бизнеса
10
Компания, основанная 28 лет назад в самом сердце Сибири, предлагает в десятках стран продукты для красоты и здоровья, эффективность которых достигается в том числе благодаря использованию в их составе экстрактов ценных сибирских растений. Команда Siberian Wellness, с благодарностью используя дары природы, строит бизнес так, чтобы максимально бережно к ней относиться. И, выйдя на международный производственный уровень (продукты Компании теперь сходят с конвейеров не только в Сибири, но и в Сербии, Италии и Узбекистане), в каждую точку присутствия Siberian Wellness приносит в первую очередь стандарты экоответственности.
Восток и запад — в одном направлении
Первым предприятием в производственной семье Siberian Wellness за пределами России стала белградская Dahlia со столетней историей. И первая инвестиция была сделана в экологию: легендарный завод был приведён в соответствие с требованиями экостандарта ISO 14001. В Наманганской области Узбекистана производственный комплекс был создан с нуля, но принципы безопасности производственных процессов для окружающей среды от этого не изменились, и гарантией их соблюдения стало получение такого же сертификата.
Если в Сербии специалисты Siberian Wellness заинтересовались возможностью расширения ассортимента благодаря использованию ценных растений Балкан, то в Узбекистане команда применила более масштабный подход: в Наманганской области Компания сама посадила фруктовые деревья на сотнях гектаров.
Теперь тестируется возможность использования выращенных согласно принципам органического земледелия фруктов не только в качестве готовых продуктов и сырья для производства концентрированных соков, но и в качестве ингредиентов для продуктов Компании. А пектин, линия для выпуска которого находится на финальной стадии сборки, будет изготовляться по технологии, исключающей агрессивные, опасные для природы вещества, — в отличие от большинства конкурентов.
Экоответственность как вид инвестиций
Siberian Wellness — стабильная, планомерно растущая Компания, и для такого бизнеса важно быть последовательными в своих решениях и иметь возможность строить долгосрочные планы. А чтобы они были реализуемы через годы и десятилетия, стратегически важно не нарушить хрупкий природный баланс.
Татьяна Гороховская, президент Siberian Wellness:
Мы понимаем, что за экономию на экологии человечество может заплатить слишком высокую цену. Поэтому забота о природе нашей планеты — не только гуманитарная миссия, но в том числе и инвестиция. Если мы не возьмём на себя эту ответственность, возможность использовать богатства планеты может быть утеряна даже для живущих сейчас поколений.
Компания поддерживает целый ряд экопроектов. Они направлены на сохранение биоразнообразия и восстановление популяций редких животных, исследование экосистем и финансирование волонтёрских инициатив для защиты животных в городской среде.
Компания защищает животных и в стенах лабораторий: команда отказалась от тестирования продуктов на живых существах, все тесты проходят только in vitro, в пробирке. Это современный, гуманный и надёжный метод, который в полной мере гарантирует безопасность продуктов.
Одним из самых масштабных проектов стал международный проект «100 га», в рамках которого по всему миру посажено уже более миллиона деревьев. Для восстановления «лёгких» планеты сотрудники и Бизнес-Партнёры Компании сажают в Сербии кедры, берёзы и липы, а на высохшем дне Аральского моря в Узбекистане — саксаулы, а также соле- и засухоустойчивые породы деревьев, чтобы предотвратить эрозию почвы.
Основные принципы команды Siberian Wellness подробно сформулированы в стратегии устойчивого развития, которой Компания следует с 2020 года. Одним из ключевых элементов ESG-стратегии (Environmental, social, and governance — экология, социальная политика и корпоративное управление) является поощрение корпоративного волонтёрства. Экопроект Tashkent Ploggers стал одним из ярких примеров природоохранной деятельности Компании в Узбекистане. В течение первого года в нём приняли участие около 500 человек, а собранные ими сотни мешков мусора отправлены на переработку.
Немного экостатистики
С 2022 года Компания активно занимается сбором и цифровой обработкой статистических данных, в этом году был представлен уже третий отчёт по устойчивому развитию Siberian Wellness. Одной из важнейших целей экологического менеджмента предприятия является контроль чистоты воздуха, который возвращается в атмосферу. Производство Siberian Wellness удерживает максимальную эффективность очистки воздуха — 99,46%.
Соблюдение экологических норм невозможно без осознанного подхода к работе всего коллектива, поэтому 100% сотрудников прошли обучение по экополитике. И знания, полученные командой Siberian Wellness, работники офисов и производственных комплексов применяют на практике не только в работе. Опросы показывают, что 58% сотрудников и в быту сортируют отходы, 22% опрошенных участвовали в посадке деревьев, 16% — в сборе мусора в рамках плогинг-проекта, и более половины готовы поддержать все природоохранные проекты Компании.
Ответственный подход к развитию бизнеса Siberian Wellness оценивают не только экоактивисты. В Наманганском районе Компанию всесторонне поддерживает администрация. А мнение экспертного сообщества демонстрируют премии: Siberian Wellness завоевала награду в рамках программы «Лучшие ESG-проекты России» и получила признание за инвестиционный и wellness-вклад в развитие Узбекистана на премии «Бренд года» в Ташкенте.